top of page

A szabadság ára: választani + elengedni ( Fomo )


Sokan úgy gondolnak a szabadságra, mint arra a lehetőségre, hogy mindent megtehetünk. Ne maradjunk le semmiről.

Csakhogy a valóság épp az ellenkezője: a szabadság nem azt jelenti, hogy mindent meg tudunk tartani, hanem azt, hogy tudunk választani és azzal meg tudunk elégedni.

Mert minden választás egyben lemondás is. Ha igent mondasz valamire, automatikusan nemet mondasz valami másra. 

A probléma akkor kezdődik, amikor ezt nem fogadjuk el.


A FOMO (Fear Of Missing Out) egy pszichológiai jelenség, amelyben az ember attól tart, hogy mások értékes élményeket, lehetőségeket vagy sikereket élnek át, miközben ő kimarad ezekből. Biztosan van egy „jobb verzió”, amit nem választottunk.


Hogyan jelenik meg?

Kimaradok….

🔸️Társas eseményekből: bulik, összejövetelek, spontán programok, ahol „jó lehet most a hangulat” vagy màshol biztos jobb.

Kimaradok új ismeretségekből, új kapcsolódásokból.


🔸️kapcsolatokban („Mi van, ha van nálad jobb partner?”)


🔸️munkában („Mi van, ha kihagyok egy jobb lehetőséget?”)


🔸️utazásban („Mindenki egzotikus helyeken jár.”) “ még ott nem voltam”


🔸️tanulásban („Még ezt a képzést is el kellene végeznem.”)


Kimaradok  szakmai lehetőségekből: konferenciák, képzések, projektek, „jobb munkahelyi esélyek”


Kimaradok online történésekből: közösségi média események, trendek, „mindenki erről beszél”


A közös pont az, hogy a figyelem nem azon van, amid van, hanem azon, amiről úgy érzed, hogy lemaradsz.


Mi történik ilyenkor?


Minél több lehetőség közül választhatunk, annál nehezebb elégedettnek lenni a választásunkkal.

Így még a jó élményekből is elvesz egy darabot. Azt az érzést kelti, hogy „mások élete jobban halad, mint az enyém”.



Mi áll mögötte?

Gyakran nem maga az esemény hiányzik, hanem valamilyen mélyebb szükséglet:

🔸️elfogadás iránti vágy,


🔸️társas kapcsolódás,


🔸️sikeresség érzése,


🔸️biztonság,


🔸️önértékelés.


Milyen következményei lehetnek?

🔸️fokozott szorongás,


🔸️döntésképtelenség,


🔸️állandó telefon- és közösségi média-használat,


🔸️elégedetlenség,


🔸️kimerültség,


🔸️túl sok vállalás és túl kevés pihenés.


Mi segíthet?

Nem az, hogy minden lehetőséget megragadunk, mert az lehetetlen.


Inkább annak elfogadása, hogy minden választás egyben lemondás is valami másról.

 A figyelem kicsúszik a jelenből, és állandó összehasonlításba kerülünk azzal, amit épp nem élünk.

Ez a belső feszültség sokszor nem csak gondolati szinten marad. A folyamatos készenlét, döntési bizonytalanság és „mindig figyelek, nehogy kimaradjak” állapot stresszt  hoz létre. Ez a tartós feszültség pedig testi szinten is megjelenhet: izomfeszülésben, nyak- és deréktáji panaszokban, vagy általános merevségérzetben. Lelkileg kimerülêst, kiêgést, üresség êrzetet, elégedetlenséget.


Aki mindent meg akar tartani, valójában semmit sem tud igazán választani, élvezni.

A valódi szabadság nem a végtelen nyitottságban van, hanem abban, hogy:

🔸️ tudom, mi fontos nekem,

🔸️ képes vagyok igent mondani rá,

 🔸️és el tudom engedni azt, ami nem ezt szolgálja.


Ez a fajta döntés nem veszteség, hanem irány. 



Forrás: mindsetpszichologia.hu és Ai


 
 
 

Hozzászólások


bottom of page